RSS
środa, 12 stycznia 2011
Centymetr po centymetrze :)

brzuszek

17:24, niki0805
Link Dodaj komentarz »
Rozstępy ciążowe

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Aby rozstępy w ciąży nie pojawiły się, warto:

 • nie jeść za dwoje – apetyt kobiety w ciąży powiększa się w różnych jej momentach i normalne jest, że jej waga się zwiększa. Mitem jest zaś przekonanie, że przyszła mama powinna w tym czasie spożywać dużo pokarmów i jeść za dwoje. Owszem, potrzeba jej więcej kalorii, aby dziecko było dobrze odżywione i rozwijało się prawidłowo, ale powinny one pochodzić ze zdrowego pożywienia, a nie z tłustego lub przetworzonego. Podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży kobieta zwykle zyskuje 1-2 kg, w środkowych miesiącach ciąży 300-400 g tygodniowo, a w ostatnich miesiącach normalne jest przybieranie 1-3 kg każdego miesiąca. Najważniejsze jest, aby utrzymać prawidłową masę ciała w ciąży – to znaczy nie przytyć więcej niż 12 kg.
 • zadbać o zdrowie skóry – im bardziej jest ona zadbana i odżywiona od środka, tym mniej jest narażona na wystąpienie rozstępów. Kluczem do tego jest dobrze zbilansowana, dostosowana do potrzeb kobiety dieta. Dieta w ciąży powinna być pełna warzyw i owoców, jak najbardziej kolorowa, aby dostarczała przyszłej matce wszelkich potrzebnych składników. Ważne są witaminy A i E. Szczególnie ważny jest też cynk, ponieważ to on wykorzystywany jest w syntezie włókien kolagenowych w skórze.
 • pić dużo wody – przynajmniej 8 szklanek dziennie. Woda pomaga utrzymać ciało zdrowszym, a skóra w ciąży będzie dzięki temu bardziej elastyczna.
 • wykonywać masaż skóry – można wykonać go w domu za pomocą szorstkiej gąbki czy rękawicy. Będąc pod prysznicem, kobieta powinna intensywnie masować biodra, uda i pośladki, łagodniej zaś brzuch, a podczas pocierania piersi omijać okolice brodawki. Na zakończenie ciało należy polewać naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Masaż może pomóc nie tylko zapobiegać rozstępom na pośladkach czy piersiach, ale także poprawia cyrkulację krwi i stymuluje wzrost komórek, co przy działaniach przeciw rozstępom jest bardzo ważne.
 • wykonywać ćwiczenia fizyczne – jeśli ciąża nie jest zagrożona lub nie ma jakichś innych przeciwskazań, warto wykonywać ćwiczenia dopuszczane w określonym trymestrze ciąży.
 • nawilżać obficie skórę – warto rozpocząć pielęgnację skóry w ciąży kosmetykami już od pierwszego trymestru i smarować ją po porodzie. Nawilżające specyfiki pomogą utrzymać sprężystość i elastyczność skóry oraz odżywią ją. Różne witaminy (szczególnie A i E) i oleje używane do tworzenia tych preparatów mają na celu zwiększyć produkcję kolagenu i pomóc zachować skórę całą i zdrową, mimo nadmiernego rozciągania.
 • korzystać ze specjalnych kremów i balsamów do walki z rozstępami – wiele firm wprowadziło na rynek kosmetyki przeznaczone specjalnie właśnie dla ciężarnych, które można bezpiecznie stosować już od początku ciąży. Mogą mieć różną postać – masła, żelu, balsamu czy kremu. Krem na rozstępy powinno się nakładać delikatnie na piersiach, omijając brodawki, wcierać zaś intensywniej w biodra, pośladki i uda. Polecane jest też wykonywanie peelingu, dzięki któremu skóra łatwiej wchłonie preparat.

Warto dodać, że wiele kobiet wykorzystuje zwykłą oliwkę, by zapobiec rozstępom w ciąży, i wiele z nich jest zadowolonych z jej działania. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy kobieta używa oliwki czy specjalnego preparatu, najważniejsza jest systematyczność. Najlepsze efekty daje smarowanie skóry kosmetykami dwa razy dziennie.

16:34, niki0805
Link Komentarze (1) »
Test ciążowy

Test ciążowy - podstawowe informacje

Test ciążowy może być wykonany z moczu lub krwi.

Testy z moczu można kupić w aptece lub większych sklepach. Kobiety przeprowadzają je zazwyczaj same w domu. Wykrywają ciążę już około 10 dni od momentu zapłodnienia. Jeśli zostaną wykonane w prawidłowy sposób i w odpowiednim momencie, wynik jest wysoce prawdopodobny.

Domowy test ciążowy

Sposób przeprowadzenia danego testu zależy od firmy, która go produkuje. Niektóre zalecają umieszczenie testu pod strumieniem moczu (test w postaci flamastra), inne – zebranie moczu do pojemnika i umieszczenie w nim testu (test paskowy), jeszcze inne – zebranie moczu do pojemnika, pobranie z niego kilka kropli i umieszczenie ich na teście (test płytkowy). Poza tym różny jest również czas oczekiwania na wynik testu – zwykle jest to kilka minut, po których kobieta sprawdza, czy w odpowiednim okienku pojawiła się jedna czy dwie kreski. Nowsze testy pokazują słowo "ciąża".

Większość firm zaleca także powtórzenie testu po kilku dniach. Jeden negatywny wynik nie zawsze oznacza, że kobieta nie jest w ciąży, szczególnie jeśli test został przeprowadzony krótko po terminie spodziewanej miesiączki.

Kiedy test ciążowy jest wiarygodny?

Dokładność testów ciążowych z moczu zależy do kilku czynników:

 • sposobu przeprowadzenia testu – trzymania się instrukcji;

 • czasu przeprowadzania testu – poziom hormonu hCG rośnie z każdym dniem ciąży, dlatego też zaleca się, aby test przeprowadzać przynajmniej tydzień po spodziewanym terminie miesiączki. Poza tym wykonanie testu rano zwiększa jego dokładność;

 • kobiety – cykl owulacyjny nie przebiega u wszystkich kobiet w jednakowym czasie, dlatego też implantacja zarodka następuje w innym terminie;

 • marki testu – niektóre są bardziej czułe.

Większość przyjmowanych przez kobietę leków nie ma wpływu na testy z moczu. Może być on fałszywie dodatni tylko wtedy, gdy kobieta przyjmuje środki z hormonem hCG. Wynik fałszywie dodatni oznacza, że test wskazuje ciąże, a w rzeczywistości jej nie ma. Alkohol i narkotyki także nie wpływają na jego wynik, ale nie należy ich przyjmować, jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży.

Jeśli test ciążowy da wynik pozytywny (zazwyczaj dwie kreski), kobieta powinna jak najszybciej skontaktować się ze swoim ginekologiem. Jeśli badanie lekarskie jeszcze nie potwierdzi ciąży, warto powiedzieć lekarzowi, jakie przyjmuje się leki, suplementy diety, szczególnie jeśli kobieta leczy się na chorobę przewlekłą. Czasem trzeba je zmienić.

Test z krwi

Lekarze korzystają z dwóch rodzajów badania krwi, które mogą potwierdzić ciążę wcześniej niż badanie moczu. Testy z krwi mogą potwierdzić ciążę już 6-8 dni po owulacji. Ilościowe badanie krwi (poziom beta hCG) wskazuje na dokładną ilość hormonu we krwi. Może wykryć nawet niewielkie jego ilości, co sprawia, że są bardzo dokładne. Można je wykonać w każdej przychodni. Prywatnie badanie kosztuje ok. 25 zł.

16:31, niki0805
Link Dodaj komentarz »
Objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

 • poranne nudności – pojawiają się zwykle pomiędzy 2-8 tygodniem po zapłonieniu. Niektóre kobiety mają to szczęście, że ich nie doświadczają, inne borykają się z nimi przez większość ciąży. Ich pojawienie się nie musi od razu oznaczać ciąży – mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym, stresem lub wieloma innymi chorobami.
 • częste oddawanie moczu – zwykle występuje 6-8 tygodni po zapłodnieniu. Może jednak świadczyć także o zakażeniu dróg moczowych, wynikać ze stosowania leków moczopędnych, czy być symptomem cukrzycy.
 • wzmożony apetyt – może występować w pierwszym trymestrze, ale być także spowodowany złą dietą, stresem lub zbliżającą się miesiączką.
 • bóle i zawroty głowy – gwałtowny wzrost hormonów w ciele może za nie odpowiadać, jak również odwodnienie, nieprawidłowa dieta lub inne schorzenia.
 • zaparcia.
 • kulinarne zachcianki – w czasie ciąży kobiety mają często ochotę na kwaśne potrawy, co może być powodowane zmniejszoną kwasowością soku żołądkowego.
 • niechęć do jedzenia – zwłaszcza do tych wcześniej bardzo lubianych.
 • zgaga w ciąży– czyli piekący ból w przełyku; może pojawić się już we wczesnej ciąży. Ponieważ hormonu powodują wiotczenie mięśni zwieraczy wpustu żołądka, kwaśny sok przedostaje się do przełyku i podrażnia błonę śluzową. Przyczyną zgagi może być także refluks żołądkowo-przełykowy.
 • zmęczenie – może pojawić się już nawet po tygodniu od zapłodnienia i wynika z obniżonego ciśnienia. Wskazywać może także na przeziębienie, grypę, stres, wyczerpanie organizmu i inne choroby.
 • rozdrażnienie, zmienność nastrojów – odpowiedzialne za nie są hormony, tak jak w okresie przed pojawieniem się miesiączki.
 • wrażliwość na zapachy – te, które dotychczas były ulubionymi zapachami kobiety, mogą powodować u niej nudności. Jest to efekt uboczny działania estrogenów w organizmie.
 • u kobiet palących – niechęć do palenia.

Prawdopodobne objawy ciąży

 • brak/opóźnianie się miesiączki – jest to najczęstszy symptom, który skłania kobiety do przeprowadzenia testu ciążowego. Jeśli doszło do zapłodnienia, kolejna miesiączka się nie pojawia. Kobiety niekiedy krwawią w czasie ciąży, ale jest to lekkie lub krótkie krwawienie. Przyczyną braku miesiączki może być też zbyt duże przybranie lub zgubienie wagi, zmęczenie, problemy hormonalne, napięcie, stres.
 • ból piersi – może pojawić się nawet kilka dni po zapłodnieniu. Kobiety dostrzegają wtedy zmiany w swoich piersiach – mogą być one wrażliwe na dotyk, bolesne lub spuchnięte. Mogą łagodzić objawy ciąży mogą jednak wywołać doustne środki antykoncepcyjne czy nadchodząca miesiączka.
 • zaciemnienie aureoli – w ciąży obszar wokół sutka staje się ciemniejszy, uwydatniają się naczynia krwionośne. Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy może być także zaburzenia hormonalne, które nie są związane z ciążą.
 • powiększenie macicy i brzucha – brzuszek ciążowy pojawia się ok. 12 tygodnia ciąży. Zwiększenie obwodu brzucha może także świadczyć o wystąpieniu guzów lub mięśniaków.
 • rozpulchnienie macicy i szyjki, zmiany zabarwienia błony śluzowej macicy – zmiany narządów rodnych pojawiają się ok. 8 tygodnia i spowodowane są zwiększonym ukrwieniem całego ciała. Pochwa przyjmuje kolor sinoczerwony, a wargi sromowe wydają się być ciemniejsze i rozpulchnione.
 • niebieskie i różowe linie na piersiach i brzuchu – czyli rozstępy ciążowe. Inne wytłumaczenie ich pojawienia się to brak równowagi hormonalnej lub efekt wcześniejszej ciaży.
 • zaciemnienie linii od pępka do wzgórka łonowego.
 • bezbolesne skurcze – mogą pojawić się we wczesnej ciąży, jak również być powodowane przez skurcze jelit.

Pewne objawy ciąży

 • uwidocznienie pęcherzyka w jamie macicy podczas badania USG w ciąży – może to nastąpić już w 4-6 tygodniu po zapłodnieniu,
 • pojawienie się akcji serca płodu i wysłuchanie jego tonów,
 • wyczucie w czasie badania położniczego części ciała lub ruchów płodu,
 • uwidocznienie w badaniu USG kości,
 • wyczucie przez matkę lub lekarza ruchów dziecka poprzez powłoki brzuszne – u kobiet, które pierwszy raz są w ciąży pojawiają się ok. 20 tygodnia, u tych, które rodziły już wcześniej – ok. 18.
16:25, niki0805
Link Dodaj komentarz »
MDŁOŚCI i inne uroki :)

Jakoże jestem już w 5 miesiącu ciąży to powiem Wam co się działo w pierwszych miesiącach.

Pierwszy miesiąc nie dawał o sobie w ogole znać, no może jakieś lekkie zmęczenie i to wszystko. Dopiero w połowie drugiego miesiąca przyszła zmora. Mianowicie dręczące 50% ciężarnych kobiet MDŁOŚCI!!!

Jeżeli chodzi o mnie to przechodziłam to strasznie, nie mogłam sobie poradzić. Moje mdłości były dość specyficzne poznieważ występowały nie tylko rano, ale całe dnie, również wieczorami!!

Ale powiem o co w tym chodzi. Z reguły mdłości ciążowe pojawiają się i nasilają gdy mamy pusty żołądek. To każdy lekarz nam powie. Im bardziej wygłodniały brzuszek tym bardziej nasilone nudności.

Moje dolegliwości żołądkowe nie pozwalały mi spokojnie zjeść śniadanie, ponieważ każdy kęs który brałam od razu powodował efekt zwrotny, tak więc jadłam na siłę bardzo bardzo POWOLI. I w niedużych ilościach, po to oczywiście by nie dopuścić do GŁODU!

Mój lekarz ginekolog, żeby mi pomóc zwalczać mdłości chciał oczywiście zastosować mi dietę, wytyczając produkty które powinnam jeść- BZDURA!!! Przy mdłościach ważne jest by jeść to na co ma się ochotę!!! Nie wolno jeść rzeczy, które ktoś nam każe jeść ze względu na to że np. jest zdrowe. Oczywiście zgadzam się z tym by odżywiać się racjonalnie bo to w końcu ciąża. Ale nie jedzmy tego co powoduje straszne mdłości i wymioty bo to paradoks, absurd!

Często przyszłe mamy zadają mi pytania, co zrobić by zniwelować mdłości? Otóż, moje kochane, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każda kobieta ma inny organizm, jednej pomoże szklanka wody, a druga z kolei tę szklankę wody zwróci. I niestety same musimy ustalić sobie własną 'taktykę'. Musimy starać się wciskać w siebie to co przysporzy najmniej dyskomfortu.

 

Moje drogie Panie, z własnego przykładu mogę Wam powiedzieć co działo się z moim węchem. Otóż, na moje nieszczęście odrzucał mnie zapach całej mojej kuchni. Mogłam czuć się świetnie, ale do momentu kiedy przekroczyłam granicę kuchni. Coś strasznego! a otwarcie lodówki było dla mnie nie lada wyzwaniem, dlatego przez dłuższy okres czasu, omijałam ją szerokim łukiem.

Powiem Wam również że zapach smażonego mięsa działał na mnie jak płachta na byka. Nie miałam zupełnie ochoty na jakiekolwiek słodycze, wędlinę nawet taką chudą. Jadłam tylko kanapki z białym serem lub nieraz samym masłem gdy miałam gorszy dzień, zupy, czasami ziemniaki z tłuszczem i jogurty. Słuchajcie produkty które uwielbiałam przed ciążą stały się dla mnie zmorą. Samo patrzenie na nie powodowało odruchy wymiotne.

Najbardziej szkoda mi było mojego kochanego narzeczonego, który nie mógł sobie nic usmażyć w kuchni, bo było to dla mnie straszne. Osobiście muszę się również przyznać do tego, że odkąd zaszłam w ciąże, sama przestałam gotować obiady:( na szczęście moja mama gotowała na dole i to co nadawało się do jedzenia dla mnie to przynosiła. Zazwyczaj były to obiady lekkostrawne. Chociaż muszę się przyznać również do tego że przez pierwsze trzy miesiące jadłam pizzę i chińszczyznę i znakomicie się po tym czułam:)  teraz już nie jem, nie mam zupełnie ochoty.

Ostatnio gdy byłam na badaniu, pani Doktor mnie zważyła i okazało się że od początku ciąży schudłam 5 kg. Powiedziała oczywiście że jest to zjawisko normalne, ze względu na wymioty i niechęć do jedzenia :( ale może to i dobrze, bo może nie przytyje tak bardzo przez okres ciąży:) zwłaszcza że jestem w 5 miesiącu i zdaża mi się jeszcze sterczeć nad zlewem lub miską.

Niestety moje kochane czyletniczki, niektóre z Was mają mdłości przez miesiąc lub dwa, a niektóre przez pół ciąży. Znam również takie Panie które miały to niemal przez całą ciąże. I niestety moje drogie, chcemy mieć malutkiego potomka, musimy się przemęczyć.

Hmm co jeszcze jest istotne w ciąży. W moim przypadku niskie ciśnienie, przerywany sen, częstomocz, ciągłe zmęczenie, brak chęci na cokolwiek, płaczliwość, marudzenie, nerwowość, czasami większa chęć przytulania się, większa lub też mniejsza chęć na sex, często nawet brak chęci na pieszczoty lub nawet całowanie się z partnerem. Tak moje drogie, to wszystko to działanie hormonów które w trakcie ciąży szaleją w naszym organizmie, często niestety dając brzydkie skutki.

Co mogę powiedzieć na temat urody. No cóż, w moim przypadku pojawiły się krostki na plecach, tzw syfy :] mnóstwo, całe plecy wysypane, a także ramiona i biust. Dodam również że w czasie kiedy powinna wystąpić miesiączka, występuje ból taki jak podczas okresu a także krosty na twarzy i ogólne gorsze samopoczucie. Jeżeli chodzi o zachcianki to rzadko. Najbardziej smakowały mi ogórki kiszone :) i wszystkie kwaśne produkty czy zupy:) w tej chwili raczej nic mnie nie przyciąga... no może lody :D i brzoskwinie w puszce mmmmniam !

Brzuszek jeszcze mam malutki i nie odczówam ruchów ale wiem że przyjdzie na to czas już niedługo :)

Słuchajcie jeżeli nie zamieściłam czegoś istotnego to piszcie w komentarzach. Uważam że warto wymieniać się nawzajem informacjami :)

 

pierwsze miesiące ciąży

Witam wszystkich poraz kolejny :) Na samym wstępie chciałabym powiedzieć, że w tej chwili jestem na początku 5 miesiąca, mianowicie cieszę się bardzo z tego gdyż półmetek ciąży mam już prawie za sobą :) czyli chyba ten najgorszy etap.

O ciąży dowiedziałam się przypadkiem, poznieważ nie była ona planowana :) Po prostu pewnego pięknego dnia zrobiłam z ciekawości test ciążowy, a tu... NIESPODZIANKA :D

Tak więc pierwszy dzień ciąży odpowiada pierwszemu dniowi ostatniej miesiączki. Nie pytajcie mnie czemu tak jest, ale lekarze własnie w taki sposób ją wyliczają.

Tak więc pierwszy dzień mojej ciąży to 18 września 2010 roku z czego wynika, że na ten moment upływa 17 tydzień.

 

12:18, niki0805
Link Komentarze (1) »